„Az időskori elbutulásban szenvedő kísérleti alanyaink nem ismerték fel a szarkazmus különböző fajtáit” – mondta el Katherine P. Rankin neurológus. A szakember kollégáival 175 embert vizsgált, akik több mint fele frontotemporális demenciában szenvedett. Ez a betegség az időskori elbutulás leggyakoribb fajtája a 65 év alattiak körében, és drámai viselkedésbeli változásokat eredményez. Felismerését nehezíti, hogy tünetei a depresszióhoz és a kapuzárási pánikhoz hasonlítanak, így sokszor késve kezdik meg a kezelést.
A vizsgálatban a résztvevőknek egy párbeszédet bemutató videót kellett megnézniük. A történet bizonyos pontjain az egyik szereplő hazudott vagy gúnyolódott, amellyel kapcsolatban a nézők verbális és non-verbális információkat is kaptak. A végén egy kérdőívet kellet kitölteniük arról, mit láttak.
Az egészséges emberek könnyen megfejtették, mikor mondott igazat a szereplő, a hazugság felismerése azonban legkevésbé a frontotemporális demenciában szenvedőknek sikerült. Az egyéb betegségekkel, például Alzheimer-kórral küzdők eredményei valamivel jobbak voltak.
Rankin kiemelte, hogy a hazugság felismerése az elülső agylebeny feladata, és ez az a terület, amely a leinkább roncsolódik a frontotemporális demencia következtében. A szakember szerint eredményeik esélyt adnak arra, hogy a betegséget könnyebben felismerjék. „Szertnénk, ha az emberek megtanulnák, hogy ezek a viselkedésbeli változások betegség jelei – az agyuk egy része egyszerűen nem működik tovább.”
A felfedezést az Amerikai Ideggyógyászati Szövetség Honoluluban tartott éves konferenciáján ismertették.