Ryoichi Nagatomi professzor a Tohoku Egyetemről munkatársaival annak kívánt utánajárni, milyen összefüggés lehet a zsíros és zsírszegény tejtermékek fogyasztása, valamint a depresszív tünetek, például kimerültség, levertség, szorongás, reménytelenség érzése között. A tejtermékek egészségre gyakorolt hatását már korábban is sokan vizsgálták, ám ez a mostani – a Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology című lapban közzétett – kutatás az első, amely kifejezetten a tejtermékek zsírosságának mértékét, és annak az emberre gyakorolt hatását vette górcső alá.
Ami "az így maradj fiatal" cikkekből kimaradt>>>
A kutatás során 1159 japán felnőttet kísértek figyelemmel, akik mind 19 és 83 év közöttiek voltak, 897-en férfiak és 262-en nők. Előbbiek közül 31,2, utóbbiak közül 31,7 százaléknál fordult elő már korábban depresszióval kapcsolatos panasz. Az alanyokat egy kérdőív segítségével kikérdezték arról, milyen gyakran fogyasztanak különféle tejtermékeket, a depressziójuk mértékét pedig egy húsz kérdésből álló önértékelő teszt segítségével térképezték fel.
Szappanos hajmosással a hajszálak megerősödnek>>>
Az eredmények azt mutatták, hogy akik heti egy-négy alkalommal fogyasztottak alacsony zsírtartalmú tejet vagy joghurtot, kevésbé voltak depressziósak, és ez az összefüggés akkor is fennállt, ha minden egyéb kockázati tényezőt – a kort, a nemet, az egészségi állapotot, táplálkozást, életmódot – is figyelembe vettek. Ugyanakkor a zsíros tejtermékek és a depresszió között nem találtak kapcsolatot a szakemberek, aminek az lehet az oka, hogy az abban található transz-szírsavak – melyek a depresszió kialakulásával összefüggésbe hozhatóak – hatástalanították a másik, jótékony összetevőnek, a triptofánnak az antidepresszáns hatását.