A diagnosztizált cukorbetegek száma 700-800 ezer körül van, de emellett további 200 ezer emberben lappang a betegség. A diabétesz előfordulása világszinten nő, nagyjából két másodpercenként újabb beteget diagnosztizálnak. Az 1-es típusú cukorbetegség gyakorisága ugyan nem nőtt jelentősen, viszont a 2-es típusú – elsősorban az időskori elhízással magyarázott – diabéteszt egyre fiatalabbaknál fedezik fel.
Hermányi Zsolt elmondta, hogy a szövődményekkel kapcsolatban is elszomorítóak a statisztikák, rengetegen megvakulnak, és csak Magyarországon évente mintegy 2500 lábat amputálnak. A belgyógyász-diabetológus hangsúlyozta: a diabétesz nem gyógyítható, hanem egy folyamatosan romló betegség, annak sebessége viszont a kezelés minőségén múlik.
A szakember szerint Magyarországon kiemelkedő szintű a cukorbetegek ellátása, mind minőségi, mind szervezettségi szinten. A legkorszerűbb gyógyszerek egy része majdnem teljes támogatással hozzáférhető. A gyógyhatású készítmények közül kiemelte az úgynevezett korszerű inzulinokat, amelyek egyenletesebb hatást biztosítanak, emellett a korábbi szerekhez képest általában nem okoznak testsúlynövekedést sem. Hozzátette: korábban az inzulin határozta meg a beteg napirendjét, most a beteg határozhatja meg, hogy mikor étkezik, illetve mikor adja be magának a szert.
A cukorbetegség kialakulásában kockázati tényező a túlsúly, a vérzsíreltérés és a magas vérnyomás. A szakorvos elmondása szerint viszont azok a 45 év felettiek is veszélyeztetettnek számítanak, akik vagy nagyon kis testsúllyal (2500 gramm körülivel), vagy nagyon magassal (5 kilogramm felettivel) születtek.
A cukorbetegség világnapja november 14. A Diabétesz hónap során egyebek mellett betegklubok és tájékoztató előadások révén szeretnék egyre több ember figyelmét felhívni a betegségre.