2024. December 12. csütörtök
Amerikai tudósok nemrég kezdték meg annak az új fejlesztésű 'digitális kapszulának' a tesztelését, ami képes a testünkből üzenni a rokonoknak és a kezelőorvosoknak.

A tudósok reményei szerint az új fejlesztéssel csökkenteni lehetne a gyógyszerpazarlás mértékét és figyelmeztetni lehetne a családtagokat is, ha az idős betegek nem szedik rendesen a gyógyszereiket. Minden egyes pirula tartalmaz egy érzékelőt, ami jelet küld a páciens által viselt tapasznak, amikor a szenzor a lenyelés után eléri a gyomorsavat. A tapasz ezek után sms-ben, vagy e-mailben elküldi az információt a rokonoknak vagy az orvosnak, ezzel is bizonyítva, hogy a gyógyszert bevették.

A szenzor körülbelül homokszem nagyságú és a pirulába van beépítve némi réz és magnézium társaságában, amik így együtt alkotják az elektromos áramkört, amikor kapcsolatba kerülnek a gyomorsavval. Az egész leginkább a középiskolás kísérletek során előállított krumplielemekre hasonlít. Ebben az esetben az elektromos áramkör biztosítja az érzékelő energiaellátását. A digitális pirulát egyelőre hatóanyagok nélkül, egy magas vérnyomás ellen szedett szer mellett próbálták csak ki, de a kutatók remélik, hogy a jövőben aktív gyógyszerekben is alkalmazhatóvá válik. "Amikor az ember lenyel egy ilyen digitális pirulát, az teljes ismertetőt küld magáról: melyik gyógyszergyár melyik termékéről van szó, hány milligramm hatóanyagot tartalmaz, melyik dobozból származik, és hányadik pirula az adott levélből" - nyilatkozta Andrew Thompson, a pirulát kifejlesztő amerikai Proteus Digital Health vezető munkatársa.

Thompson szerint az új fejlesztés akár milliókat is spórolhat az egészségügyi biztosítóknak, mivel így kevesebb gyógyszer megy kárba és az orvosok is mindig biztosak lehetnek benne, hogy pácienseik követik az előírásaikat. Ezen kívül a rokonok is megnyugodhatnak, hogy az idősebb páciensek sem felejtik el bevenni a gyógyszereiket. Lionel Tarassenko, az Oxford Egyetem Bioegészségügyi Mérnöki Intézetének munkatársa szerint az újfajta gyógyszerek nem jelentenek veszélyt a magánéletre. "Az időseknek van, hogy napi hét-nyolc gyógyszert is be kell venniük, de ha akár egyet is elmulasztanak, annak nagyon súlyos következményei lehetnek, ezért a családtagok érthető módon tudni szeretnék, hogy az idős páciensek minden gyógyszerüket bevették" - nyilatkozta Tarassenko, aki szerint az Egyesült Királyságban akár már jövőre megkezdődhet a szer klinikai vizsgálata.


Forrás: Medipress
2013. 09. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés