A gyors sikert ígérő fogyókúrák valóban hatásosak lehetnek, de életmódváltás nélkül biztosan nem lehet hosszútávú a siker: a gyorsan leadott kilók nagy része ugyanis általában vízveszteséget jelent, ami hamar vissza is jön, ha ugyanúgy egészségtelenül élünk és táplálkozunk, mint előtte. A gyors fogyás ráadásul a szervezetünkben olyan károkat is okozhat, mint az egyoldalú táplálkozás miatt kialakuló tápanyag- és vitaminhiány.
Ez még inkább veszélyes, ha kiforratlan személyiségű serdülőkről van szó. A Minnesotai Egyetem Epidemiológiai és Népegészségügyi Osztálya 5 éven keresztül vizsgált 2516 serdülőt, hogy lássa, hogyan boldogultak a fogyókúrázók ez alatt az öt év alatt. Azt találták, hogy azok a serdülők, akik már az első vizsgálatnál egészségtelen szokásokkal, radikális súlyvesztést célzó módszerekkel próbálkoztak a vágyott testtömeget elérni, azok az öt év alatt mintegy 1 egységnyivel növelték a testtömeg-indexüket azokhoz a serdülőkhöz képest, akik nem fogyókúráztak. A jojó-effektus, vagyis a fogyás majd a visszahízás örökös váltakozása a rosszul megválasztott fogyókúra illetve az életmódváltás hiánya miatt alakul ki.
A fent említett kutatás azt is megállapította, hogy a fogyókúrázó serdülőknél később nagyobb valószínűséggel alakultak ki étkezési zavarok, továbbá azt is megfigyelték, hogy a diétázó fiúk fizikai aktivitása idővel csökkent a nem fogyózó kortársaikhoz képest – ami terészetesen tovább rontotta a normális testsúly elérésnek esélyét. Természetesen a tudatos fogyókúra nem vezet testtömeg-gyarapodáshoz, de ha a kamaszban a rossz szokások rögzülnek, viselkedésmintává válnak.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének hírlevele