Hogyan helyettesíthető néhány húsvéti étel?
Tanácsok hisztamin intolerancia esetéreEzek az élelmiszerek okozhatnak gondot
Húsvét kapcsán elsőként a csokitojást emeljük ki, illetve általánosságban minden csokoládé, kakaó tartalmú élelmiszer is problémás lehet. A füstölt húsok, sonkák is panaszokat okozhatnak magas hisztamin tartalmuk miatt és az élesztővel készült kenyér, kalács és kakaós, diós sütemények fogyasztása is kellemetlen tünetekkel járhat. Nézzünk néhány tippet arra, hogyan helyettesíthetjük a problémás élelmiszereket!
A tojássárgáját a legtöbb hisztamin intoleranciás gond nélkül el tudja fogyasztani, a tojásfehérje viszont már magasabb hisztamin tartalommal rendelkezik, ami sokaknál problémát okozhat, így főtt egész tojást azok fogyasszanak csak, akik megfelelően tolerálják a tojásfehérjét is. A tyúktojás helyett választható a fürjtojás is, ami bár kisebb méretű, ízre szinte teljesen olyan, mint a tyúktojás és alacsonyabb hisztamin tartalommal rendelkezik, emiatt kevésbé okoz tüneteket.
A füstölt-főtt sonka egy tradicionális élelmiszer a húsvéti asztalon, viszont a legtöbb hisztamin intoleranciás nem tolerálja jól. Azoknál, akiknél nem okoz panaszt, kis mennyiségben fogyaszthatják. Sokszor a legnagyobb problémát a füstölés okozza, ezért érdemes sima főtt sonkát választani. Ha a sertéssonka problémát okoz, jó alternatíva lehet még a pulykasonka vagy egy frissen elkészített zöldfűszeres csirkemell vagy pulykamell esetleg lehűtve.
A kalács és egyéb pékáruk sokszor az élesztőtartalmuk miatt nem tolerálhatók jól. Akiknél nem okoz panaszt, kis mennyiségben nyugodtan fogyaszthatják, vagy jó alternatíva még az élesztőmentes, tönkölybúza lisztből, sütőporral készült kalács is.
A zöldségeket minden esetben frissen vagy főzve (kevés állás után) fogyasszuk. Lehetőleg kerüljük a magas hisztamin tartalmúakat, mint. pl. a paradicsom, hagymafélék, hüvelyesek, spenót, padlizsán, savanyúságok stb.! A húsvéti asztalon jól megállja a helyét a cékla, sárgarépa, jégsaláta, kígyóuborka, retek vagy zellerszár, amik általában nem okoznak panaszt. Ha van olyan zöldség, ami ugyan magasabb hisztamin tartalmú, de nem okoz panaszt, szintén fogyasztható kis mértékben.
A húsvéti süteményeknél szintén arra kell figyelni, hogy mértékletesen és minél frissebb formában fogyasszuk őket. Tipikus húsvét sütemény a répatorta, amiben a legnagyobb problémát a dió szokta okozni. Ha a tortába dió helyett mandulát teszünk vagy kihagyjuk az olajos magvakat és sima finomliszt helyett tönkölybúza lisztet választunk, valószínűleg kevésbé fog majd panaszt okozni. Sütemények esetében még a frissen elkészített tejszínes, túrós sütemények, kevert sütemények némi alacsony hisztamin tartalmú gyümölccsel (pl. áfonya, meggy, szeder, ribizli, alma) kiegészítve szintén jól tolerálhatók.
A hisztamin intolerancia kezelése elsősorban diétával, a magas hisztamin tartalmú ételek, italok elkerülésével lehetséges. Hogy kinek milyen mértékben szükséges a hisztamin szegény diétát tartani, azt érdemes dietetikussal egyeztetni már az ünnepek előtt a kellemetlen panaszok elkerülése érdekében.