2024. December 18. szerda
A különféle hormonális fogamzásgátló módszerek közül a nem szájon át szedhető megoldások, mint például a tapasz, a hüvelygyűrű és egyéb implantátumok nagyobb eséllyel okoznak vérrögképződést, mint a tabletta – derült ki a Koppenhágai Egyetem kutatásából.

Napjainkban már számos fogamzásgátló módszer közül választhatnak a nők. A legnépszerűbbek a fogamzásgátló tabletták, de vannak, akiknek kényelmetlen a napi szedés és a hormontartalmú tapaszt választják, illetve az egyéb implantátumokat. Sok szakértő szerint ráadásul a tabletták az egész szervezetet terhelik, mivel az emésztőrendszeren keresztül felszívódva jutnak el a „célterületre”, miközben a hüvelygyűrű szinte helyben fejti ki a hatását.

hormonális fogamzásgátló

A legújabb kutatások azonban arra hívják fel a nők figyelmét, hogy a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kialakulásának a kockázata a nem tablettás hormonális fogamzásgátlók esetében akár hatszor magasabb is lehet. Tüdőembólia esetén egy vérrög indul el a lábaktól a tüdő felé,  figyelmeztető tünete lehet a lábfájás, mellkasi fájdalom és hirtelen légszomj.

„A nőket tájékoztatni kellene ezekről a kockázatokról annak érdekében, hogy kiválaszthassák a számukra legmegfelelőbb fogamzásgátló módszert – fűzte hozzá Dr. Ojvind Lidegaard, a kutatás vezetője. – Vannak olyan fogamzásgátló alternatívák, amelyek kevésbé vagy egyáltalán nem fokozzák a trombózis kockázatát.”

A kutatók 2000 és 2010 között összesen 3400 mélyvénás trombózist elszenvedő nő adatait vizsgálták meg. A legmagasabb rizikót a fogamzásgátló tapasz jelentette, az ezt használó nők ugyanis 8-szor, vagy akár 9,7-szer is magasabb vérrögképződési eséllyel rendelkeztek. Ezt követően a hüvelygyűrű volt a második a rangsorban, 6,5 százalékos trombózis kockázattal. A tanulmány a BMJ májusi számában jelent meg.


Forrás: Medipress
2012. 05. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés