2025. Január 07. kedd
Mivel a Lyme-kórra és még számos kullancs által terjesztett betegségre nem létezik védőoltás, érdemes megfogadni a szakértő tanácsait a fertőzés megelőzésére vonatkozóan.

A tavaszi-nyári szezon egyre több szabadtéri programot jelent, beleértve a túrázást, a kempingezést és a kertészkedést is. A friss levegőn kívül mindegyikben közös, hogy ezek során célszerű tudatosan védekezni a kullancscsípés ellen.

Mivel többek között a Lyme-kórra, az ehrlichiózisra és az anaplazmózisra nincs még védőoltás, érdemes mindenekelőtt a csípés megelőzésére törekedni – fogalmazott Dr. Christopher Ohl, az egyesült államokbeli Wake Forest Baptista Orvosi Központ professzora, s a következő tanácsokkal szolgált.

- A DEET (N,N-dietil-meta-toluamid) tartalmú riasztószerek ideálisak a bőrre, míg a ruhát és a lábbelit permetrines szerrel érdemes kezelni. Utóbbi hetekig tartó védelmet biztosít, ráadásul néhány mosást is kibír.

- A nadrág szárát a zokniba kell tűrni a szabad bőrfelület csökkentésének céljából. Túra során célszerű a kitaposott ösvényen maradni, távol a magas fűtől, valamint a bokros területektől.

- A szabadban töltött idő után érdemes azonnal megvizsgálni a testünket, hogy találunk-e kullancsot. Minél tovább marad bent a rovar, annál nagyobb a fertőzés veszélye.

- Ha kullancsot talál, csipesszel kell eltávolítani, olyan közel megfogva a bőrhöz, amennyire csak lehet. Semmiképpen sem szabad megragadni az ujjakkal és megszorítani – ekkor ugyanis a rovarban lévő folyadék a bőrbe áramlik, növelve a fertőzés kockázatát.

- Kullancscsípés után egy-két héttel jelentkező láz esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. A lappangási idő általában 8-14 nap a rovar által terjesztett betegségeknél.

- Kisállatainkat bolhanyakörvvel és más kullancsriasztó szerekkel érdemes védeni a csípés ellen.


Forrás: Medipress
2014. 04. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés