2024. Szeptember 24. kedd
Az exdohányos brit édesanya, akinek mindkét lábát amputálni kellett a napi egy doboznyi cigaretta elszívása következtében, azt követeli a kormánytól, hogy egészségügyi figyelmeztetésként tegyék rá a fényképét a cigarettásdobozokra.

A 41 esztendős Victoria Marks 13 évesen szívta el az első cigarettáját, és kamaszkorában és a húszas éveiben erős dohányos lett. A négy gyermekes édesanya tíz évvel ezelőtt szokott le, ekkorra azonban már kialakult nála egy ritka betegség, a Bürger-kór. A betegség következtében az asszony végtagjainak vérellátása lassanként elzáródott, ezért mindkét lábszárát amputálni kellett, és félő, hogy a karjai lesznek a következők.

A hajdani pultos kerekesszékbe kényszerült, és annyira szeretne másokat megmenteni az ilyen szenvedésektől, hogy megpróbálja rávenni a kormányt, figyelmeztetésként tegyék rá a cigarettásdobozokra a fényképét. „Többet kell tenni annak érdekében, hogy felhívjuk az emberek figyelmét a dohányzás veszélyeire. És nem csak a leggyakoribbakra, hanem a ritka és az egész életet megváltoztató rendellenességekre is. Ha mást nem is, a kormánynak hozzám hasonló, valódi emberek fényképeit kellene rátetetnie a cigarettásdobozokra, hogy elérjen a dohányosokhoz az üzenet” – mondta Victoria.

A brit asszony 26 éves korában kezdett fájni a lába, és duzzadt meg a bokája, de eleinte a hosszú műszaknak és a talpalásnak tulajdonította a bárban. A következő évben a fájdalom súlyosbodott, ezért kivizsgáltatta magát, és néhány hónappal később kimutatták nála a Bürger-kórt. A Bürger-kór a vérerek krónikus gyulladását okozza, amitől az artériák beszűkülnek, így végül a végtagok szövetei károsodnak és elhalnak. Kóroka ismeretlen, de az orvosok szerint a dohányzás az egyik fő kockázati tényezője, és általában csak 45 éven felüli férfiakban jelentkezik. „Ez volt az a lökés, ami a leszokáshoz kellett, és azóta egyetlen szál cigarettát sem szívtam” – mondta Victoria. „Ekkor azonban már túl késő volt, és megtörtént a baj. Tíz éve hagytam abba a dohányzást, de három évvel később végrehajtották az első amputációmat. Tizenhárom évesen gyújtottam rá először, és tizennyolc éves koromra már függő voltak, és napi egy dobozt szívtam. Tudtam, hogy káros az egészségemre, de azzal hitegettem magam, hogy majd idősebb koromban abbahagyom. Ha 13 éves kislányként olvastam és láttam volna, hogy a dohányzás a lábam amputálásához vezethet, azonnal abbahagytam volna. Abban az életkorban az emberek hiúak, és többet törődnek a kinézetükkel, mint az egészségükkel.”


Forrás: Medipress
2014. 03. 24.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés