Az elméletet azért nehéz igazolni, mert az antigén-specifikus T-sejteket (az allergiát kiváltó anyagokra reagáló fehérvérsejtek egy csoportja) a köldökzsinór vérében idáig még nem sikerült kimutatni. A Columbia Egyetem kutatói azonban kifejlesztettek egy új sejtfestési eljárást, amely megkönnyíti a T-sejtek detektálását.
A Rachel Miller vezetette munkacsoport ezt az új eljárást használta a köldökzsinórvérben lévő B- és T-sejtek kimutatására az anya influenzaoltását követően. A terhes nő influenza elleni védőoltása biztonságos és ajánlott a legnagyobb amerikai közegészségügyi szervezet, a Centers for Disease Control and Prevention (Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ) véleménye szerint.
A kutatók a köldökzsinórból vett vérminták megközelítőleg 40%-ában az oltóanyag ellen termelődött ellenanyagokat találtak. Ezen eredmények alapján megállapítható, hogy az antigénre adott B- és T-sejtes immunválasz már méhen belül kialakul, ami alapján felvethető, hogy az ember újszülöttkori immunrendszere nem cselekvőképtelen, hanem képes válaszolni a környezeti hatásokra. A kutatási eredményeket bemutató közlemény a Journal of Clinical Investigation című szaklapban jelent meg.