A nekrotizáló enterokolitisz nevű, a bélrendszer szöveteinek elhalásával járó rendellenesség súlyos szervelégtelenséghez vezethet. A Gut szakfolyóiratban megjelent állatkísérletek azt mutatják, hogy a magzatvízben lévő őssejtek gyógyíthatják a károsodás egy részét, és növelhetik a túlélés esélyét. A koraszülötteken végzett kísérletek megkezdése előtt azonban még további kutatásokra lesz szükség.
A túl korán világra jött csecsemők bélrendszere még nincs felkészülve arra, hogy megfelelően feldolgozza a táplálékot. Az újszülöttintenzív-osztályon fekvő babák körülbelül 10 százalékában alakul ki nekrotizáló enterokolitisz. A gyulladás okozta szövetelhalás következtében a csecsemő bélrendszere átlyukad, ami súlyos fertőzéshez vezet. Az anyatej csökkentheti a kockázatot, de a tényleges kezelést csak a műtét jelenti, melynek során eltávolítják a beteg szövetet. A műtéten átesett csecsemők 40 százaléka azonban nem éli túl a beavatkozást. A University College London Gyermekegészségügyi Intézetének kutatói olyan génmanipulált patkányokon végeztek kísérletet, amelyekben mesterségesen nekrotizáló enterokolitiszt hoztak létre. A magzatvízből kinyert őssejteket tartalmazó injekciók azonban a túlélési idő növekedését eredményezte az állatokban.
A kutatásban részt vevő Dr. Simon Eaton elmondta, hogy a kezeléssel jelentős mértékben meg lehet hosszabbítani a túlélés időtartamát. „A hatást valószínűleg az váltja ki, hogy az őssejt injekciók közvetlenül csillapítják a gyulladást, és ezzel párhuzamosan arra ösztönzik a rezidens őssejteket a bélrendszerben, hogy hatékonyabban regenerálják a beleket” – magyarázta a kutató. A kísérletből az is kiderült, hogy a bélrendszer a kezelést követően jobban működik. A szakértők azonban hangsúlyozták, hogy számos további kutatást kell még végezni ahhoz, hogy csecsemőkön is tesztelhessék a módszer biztonságosságát.