A Kaiser Permanente által végzett tanulmányban 332 ezer nő egészségét követték nyomon öt éven át egy észak-kaliforniai tesztprogramban. Azok körében, akiknek Pap-tesztje és a humán papilloma vírusra (HPV) végzett teszt negatívnak bizonyult, az öt éven belüli méhnyakrák-kockázat igen alacsony, 2,3 százezrelék volt.
A humán papilloma vírus (HPV) szexuális úton terjed, és a szervezet legtöbbször saját magától képes megszabadulni tőle. Egyes esetekben azonban a fertőzés fennmarad, és végül méhnyakrákhoz vezethet. Pozitív HPV-teszt esetén általában hat hónap elteltével újra elvégzik a vizsgálatot.
Hormuzd Katki kutatásvezető elmondta, hogy a HPV-teszt önmagában több nagy kockázatú nőt azonosított, mint a Pap-teszt, az eredmények alapján pedig a negatív HPV-teszt elegendően nagy biztonságot jelent ahhoz, hogy a tesztelési időintervallumot három évre kiterjeszthessék.
A Pap-tesztnél az orvos a méhnyakról kenetet, szövetmintát vesz, amelyet aztán laboratóriumban elemeznek, kóros sejteket keresnek benne. Ezt a vizsgálatot érdemes évente megismételni. Az USA-ban 1943-ban bevezetett teszt jelentősen lecsökkentette a méhnyakrákos megbetegedések számát, ám évente még mindig mintegy 11 ezer új esetet diagnosztizálnak.