2024. Április 20. szombat
Az emberi szervezet hőháztartásának változásai, szűkebben a bőr és a test hőmérséklete közötti eltérés összefügg azzal, mennyire vagyunk éberek vagy álmosak. Egy friss kutatás szerint a narkolepsziások fokozottan érzékenyek ezekre a változásokra. A felismerés elősegítheti a kellemetlen alvászavarban szenvedők kezelését.

Egészséges emberekben napközben a test belső testhőmérséklete magas, a bőr hőmérséklete alacsonyabb, ez pedig éberséget eredményez. Éjszak a pihentető, nyugodt alváshoz pont fordított helyzet szükséges, amikor a testhőmérséklet alacsony, a bőré pedig magasabb. A narkolepsziában szenvedő betegek esetében a bőr- és testhőmérséklet változása azonnali hatással van az álmosság/éberség egyensúlyára – olvasható a 'SLEEP' című szaklap februári számában.

narkolepszia kataplexia alvászavar hőháztartás

A narkolepszia hátterében az alvás-ébrenlét ciklust meghatározó kémiai folyamatok zavara áll. A narkolepszia elsődleges tünete a hirtelen, feltartóztatatlanul, legtöbbször rohamokban jelentkező nappali álmosság és elalvás. A betegséghez gyakran társul alvási paralízis, hallucináció és kataplexia (hirtelen fellépő részleges vagy teljes, átmeneti bénultság, mely nem feltétlenül jár elalvással) is. Körülbelül minden kétezredik ember narkolepsziás. A betegség nem genetikai eredetű, egy családban ugyanis nagyon ritka a kettőnél több beteg.

Rolf Fronczek, a Holland Idegtudományi Intézet munkatársa vezette azt a kutatást, melynek során nyolc narkolepsziás és kataplexiás beteget vizsgáltak meg. A kutatás során test- és bőrhőmérsékletük változtatásával figyelték az ébrenlét és alvás, valamint az éberség/álmosság állapotok közti átmeneteket.

A vizsgálat eredményei szerint a testhőmérséklet növelésével és a bőrhőmérséklet csökkentésével nőtt a vizsgált betegek ébersége. Ezek alapján a narkolepsziában szenvedőknél az elalvás kockázata csökkenthető például például forró italok fogyasztásával vagy a bőr hűtésével.

„A mostani felfedezés segítségével talán új reményt adhatunk a narkolepsziában szenvedő betegeknek, akiknek életét nap mint nap megkeseríti a betegség” – nyilatkozta Mr. Fronczek.


Forrás: Medipress
2008. 02. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés