2024. November 18. hétfő
A szakértők egy új markert fedeztek fel, amely képes előre jelezni, milyen valószínűséggel alakulhat ki egy nőben petefészekrák.

Ez a ráktípus különösen halálos, több halálesetért felelős, mint bármilyen más nőgyógyászati daganat. Egy friss kutatás azonban a nehezen észlelhető betegség korai diagnosztizálásának lehetőségét veti fel. A kutatók kimutatták, hogy a BRIP1 gén örökletes mutációjával rendelkező nőkre a petefészekrák kialakulásának háromszor nagyobb kockázata leselkedik, mint azok a nők, akik nem hordozzák ezt a genetikai hibát. Azt remélik, hogy a felfedezés egy új genetikai szűrővizsgálat kifejlesztését teszi lehetővé, amellyel azonosíthatóvá válnak a betegség magas kockázatának kitett nők.

A Journal of the National Cancer Institute című szaklapban közzétett kutatás vezetője, Paul Pharoah, a Cancer Research UK cambridge-i intézetének professzora elmondta, hogy ezeknek a nőknek az azonosítása lehetővé teszi az orvosok számára, hogy több daganatot előzhessenek meg, és életeket menthessenek. Ez pedig nagyon fontos lenne egy olyan betegség esetében, mint a petefészekrák, amelyet jellemzően késői stádiumában diagnosztizálnak a betegekben, amikor a túlélés esélye már alacsonyabb.

A kutatócsoport több mint 8000 európai nő adatainak elemzésével vizsgálta a BRIP1, a BARD1, a PALB2 és az NBN gének mutációit. Korábbi, szűk körű kutatások ugyanis arra utaltak, hogy a petefészekrákos betegekben kimutathatók ezeknek a géneknek a mutációi, így a szakértők úgy vélték, hogy ezek a mutációk összefüggésben állhatnak a daganatos betegség megnövekedett kockázatával. Kimutatták, hogy a BRIP1 gén mutációját hordozó nőkre a petefészek-daganat 3,4-szer magasabb kockázata leselkedik, mint azokra, akik nem rendelkeznek ezzel a mutációval.


Forrás: Medipress
2016. 02. 01.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -