A most kifejlesztett alkalmazás azonban a hangzó beszédet írott szavakra fordítja le, amelyek egy okostelefonon jelennek meg. A szavak még akkor is jól olvashatók, ha az összes ember egyszerre beszél. A Transcense nevű applikációt négy végzős egyetemi hallgató készítette el, akiket magukat is érinti a hallásvesztés különböző módokon. A feltalálók most gyűjtik a szükséges pénzt az Indiegogo közösségi finanszírozási weboldalon a forgalmazáshoz. „Azért fejlesztettük ki a Transcense-t, hogy véget vessünk a hallásvesztés okozta szakmai és társadalmi kirekesztettségnek” – mondták a hallgatók. „Az alkalmazás értelmet ad a beszélgetésnek, és lehetővé teszi a siketeknek, hogy újra aktív részesei lehessenek a beszélgetéseknek.”
Az applikáció a hangzó beszédet valós időben írott szavakká alakítja át egy okostelefonon. Ehhez több telefonhoz is csatlakozik, és aktiválja azok mikrofonjait, hogy pontosan rögzíteni tudja a közelben álló emberek beszédét. Ezután egy hangfelismerő algoritmus segítségével felismeri az egyes személyek hangját, és egy-egy színhez köti őket, ami megkönnyíti az alkalmazás felhasználójának azonosítania az okostelefon képernyőjén, ki beszél éppen. A siketek az alkalmazás segítségével digitális hang felhasználásával beszélhetnek is beszélgetőpartnereikkel, vagy okostelefonjuk segítségével felhívhatják magukra a jelen lévők figyelmét.
A San Franciscó-i és a Berkeley Egyetem végzősei már a szükséges 25 ezer dollár egyötödét összegyűjtötték a weboldalon, és a pénzből azt tervezik, hogy létrehozzák alkalmazásuk végső Android, iOS és webes változatát is.