2024. Május 18. szombat
Nélkülözhetetlen nyomelem -  Ha kevés van belőle
Erős csontok, rugalmas ízületek, ragyogó́ bőr. Hogy mi a közös bennük? A szilícium, itt az ideje, hogy jobban is megismerkedjünk ezzel a nélkülözhetetlen nyomelemmel, amelynek hiánya egyszerűen felismerhető!

A szilícium a bőrünk, a hajunk és a körmünk nyomeleme. Minden szövetünkben jelen van, és alapvetően fontos eleme a csontváz fejlődésének. A szilíciumot azonban csak kevés élelmiszer tartalmazza. A szilíciumhiány éppen ezért manapság napirenden van!

Nélkülözhetetlen nyomelem

A szilícium egyike a négy elemnek, amelyekből Földünk összetevődik. Az oxigén után mindjárt a második leggyakrabban előforduló elem a földkéregben. Itt főleg különböző típusú kőzetekben található meg, ahol az oxigénnel kapcsolódva szilíciumoxidként fordul elő. A szilícium nyomelemnek számít és az emberi szervezetnek meghatározott mennyiségben van szüksége, azonban a szervezet nem tudja előállítani, így pótlása szükséges ennek az esszenciális elemnek.

Bár keveset hallunk róla, a szilícium testünk szinte minden apró́ szegletében fontos szerepet tölt be: elengedhetetlen az egészséges porc- és csontképzéshez, vizes oldatai megkötik a gyulladásos faktorokat, valamint támogatják a szervezet természetes védekezőképességét. Gondoskodik a bőr szilárdságáról és rugalmasságáról, és fokozza a kötőszövetek nedvességmegkötő képességét, így feszesebb szerkezetet biztosít a bőrnek. Elsősorban a kötő̋- és támasztószövetekben fordul elő, de különösen sok szilíciumot tartalmaznak a visszerek, a verőerek, a légcső̋, az inak, valamint a szem szaruhártya az ínhártya.

Ha kevés van belőle

Egy 70 kg testtömegű̋ felnőtt szervezete mintegy 1,4 gramm szilíciumot tartalmaz, főként a kötőszövetekben elraktározva. Az életkor előrehaladtával azonban a tartalékok fogyni kezdenek: a vénák és a bőr szilíciumtartalma csökken, így időben ajánlott elgondolkodni azon, miként pótolhatnánk a hiányt. A szervezetünk ugyanis nagyon megsínyli, ha tartósan nem jut elegendő̋ szilíciumhoz: a bőr hamarabb ráncosodik, az ínszalagok meglazulnak, az érelmeszesedés folyamata felgyorsul, a csontritkulás kockázata növekszik, a sebek és égési sérülések lassabban gyógyulnak, kevésbé́ leszünk védettek a fertőzésekkel szemben, az öregedési folyamatok felgyorsulnak, de a szív és az érrendszer, az anyagcsere, az idegrendszer, valamint a csontozat és az izomzat egészséges működése is veszélybe kerül.

 

 



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés