A szívelégtelenség világszerte mind gyakoribb, mert a háttérben legtöbbször megbújó okot, a szívinfarktust az új beavatkozások eredményeként mind több beteg – bár károsodott szívvel – átvészeli.
Ferdinando Iellamo és munkatársai 36, szívelégtelenség miatt kezelt nőt vizsgált hat hónapon át, akik egy része kis dózisban férfi nemi hormont, tesztoszteront tartalmazó tapaszt kapott, másik része pedig placebót.
A felmérés elején és végén végzett vizsgálatok szerint a szív bal kamrájának teljesítménye, átmérője, illetve a vérnyomás és a pulzusszám nem változott egyik csoportban sem. Jelentős különbséget észleltek viszont a tesztoszteronnal kezeltek és a kontrollcsoport tagjai között a fizikai teherbírás, az izomerő és az anyagcsere fontos tényezői szempontjából a hormont tartalmazó tapaszt kapók javára.
A kis dózisú férfi nemi hormon a szívelégtelenségben szenvedő nők közérzetét és vérkeringési állapotát is mérhetően javította. A kutatók egy évvel korábban a férfibetegek esetében is ugyanilyen javulást értek el a hormonkezelés eredményeként.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a hatás igen hasonló a dopping céljából alkalmazott anabolikus szteroidokéhoz. Ez azt is jelentheti, hogy az így észlelt kedvező változások később viszont más területen veszélyes következményekkel járhatnak, például elképzelhető, hogy a későbbiekben megnő az agyi katasztrófa és az infarktus kockázata – ezt további, részletesebb vizsgálatokkal kell tanulmányozni.