2024. Szeptember 28. szombat
A legújabb kutatás szerint a jellemzően a nagyvárosi levegőben előforduló szennyező anyagok, az ultrafinom részecskék már percekkel a belégzés után befolyásolhatják a szívműködést.

A müncheni Helmholtz Központ a Particle and Fibre Toxicology szakfolyóiratban közzétett kutatása a ritkábban kutatott részecskeméretre, az ultrafinom részecskékre összpontosít, amelyek mérete kevesebb mint 0,1 µm. Az ilyen méretű részecskék bekerülnek a véráramba, és számos belső rendszert károsíthatnak, amelyek a nagyobb részecskék számára nem hozzáférhetők. A Német Diabétesz Kutatóközpont szakértői Annette Peters professzor vezetésével azt vizsgálták, hogyan befolyásolják az ultrafinom részecskék a csökkent glükóz-toleranciában illetve 2-es típusú diabéteszben szenvedő 64 beteg szívműködését. A résztvevők egy eszközt viseltek magukon, amely a körülöttük lévő levegő részecskekoncentrációját mérte, és rögzítette a szívműködésük EKG-értékeit, miközben hétköznapi életüket élték.

Az adatok elemzésekor az derült ki, hogy az ultrafinom részecskék szintje és a szívfrekvencia-variabilitás (HRV) között összefüggés áll fenn. A HRV a szívműködés azon jellemzője, amely azt mutatja, hogyan képes egy személy szíve és keringése alkalmazkodni az aktuális követelményekhez. „Az ultrafinom részecskék megnövekedett koncentrációja például nagy közúti forgalom esetén már 5 perc elteltével a szívfrekvencia-variabilitás változását okozta az alanyokban” – számolt be Peters professzor. A szakértők szerint ez azért aggasztó, mert az ultrafinom részecskék általában mindenütt jelen vannak a környezetben, és mindenki számára egészségügyi kockázatot jelentenek, de különösképpen azokra, akikre már amúgy is a szív-érrendszeri megbetegedések fokozott kockázata leselkedik, mint például a kutatásban részt vevő diabéteszes betegek.

A finom részecskék káros hatásait a korábbi kutatások során már megállapították. A mostani vizsgálatban a 10 éve érvényben lévő EU-s küszöbérték alatti szinteken is kimutatták azonban ezek potenciális káros hatásait. Az ultrafinom részecskékre vonatkozóan viszont még nem állapítottak meg határértéket. Peters professzor és munkatársai azt remélik, hogy kutatási eredményeik változtatni fognak ezen.


Forrás: Medipress
2015. 04. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés