2025. Január 26. vasárnap
Egy friss tanulmány szerint a szülőkben felgyülemlő stressz a gyerekek elhízásához vezethet, mivel minél feszültebb egy szülő, annál több gyorséttermi ételt fogyaszt a gyerek.

A tanulmányt készítő Elizabeth Prout Parks, a Philadelphiai Gyermekkórház táplálkozási szakértője arról számolt be, hogy a stressz megváltoztatja a szülők gyermekeikhez való viszonyát, ezért nagyon fontos lenne ilyen esetben támogatást nyújtani a családnak.

A vizsgálat egy 2006-ban végzett telefonos felmérésen alapszik, mely során a szakemberek elsősorban arra a több mint 2100 háztartásra koncentráltak, ahol 3 és 17 év közötti gyerekek voltak. A vizsgált gyerekek 25 százaléka volt túlsúlyos, és ez elsősorban azoknál a családoknál volt jellemző, ahol a szülők valamilyen stresszel – például egészségügyi vagy anyagi gondokkal, netán munkanélküliséggel - szembesültek.

Az összefüggés hátterében Prout Parks szerint az állhat, hogy a feszült, stresszes szülők ritkábban főznek, ezért a gyerekek gyakrabban esznek mirelit vagy gyorséttermi ételeket. Dr. David Ludwig, a Bostoni Gyermekkórház munkatársa az időhiányban látja a probléma gyökerét, mivel a stressz túl sok energiát vesz el a szülőktől, így kevesebb kedvük és idejük marad a főzésre, vagy akár bármilyen fizikai aktivitásra, ehelyett inkább a tévé előtt, passzívan töltik kevés szabadidejüket. A szakember ugyanakkor megjegyezte, könnyen lehet, hogy mindez visszafele is működik, vagyis az elhízott gyerek nagyobb stresszt okoz a szülei számára.

A Pediatrics című lap novemberi számában megjelenő tanulmány annyiból mindenképpen fontos, hogy ha a gyerekkori elhízás és a szülőkben felgyülemlő stressz között összefüggés van, akkor a szakembereknek az eddigiektől eltérő megközelítést kell alkalmazniuk a probléma kezelése során.


Forrás: Medipress
2012. 10. 30.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés