Az emberek többsége úgy tudja, hogy a szusi tápláló, alacsony kalóriatartalmú fogás, ám a legújabb kutatás szerint ártalmas lehet az egészségre. Kiderült ugyanis, hogy azok, akik rendszeresen fogyasztják, magasabb szívbetegség-kockázatnak vannak kitéve. A New York környéki Rutgers Egyetem munkatársai kimutatták, hogy a sok szusi fogyasztása higany-kitettséggel jár. A szakértők szerint az ételben lévő hal metilhiganyt tartalmaz, ami szív-, agy-, és idegrendszeri problémákhoz vezethet, valamint a szellemi teljesítmény csökkenéséhez. A Journal of Risk Research című szakfolyóiratban megjelent eredmények alapján a metilhigany az omega-3 pozitív hatásai ellen „dolgozik”.
A tudósok 1 200 embert kérdeztek meg a szusit és más haltermékeket érintő fogyasztási szokásaikról, valamint megmérték az Amerikai Egyesült Államokból származó szusiminták higanyszintjét. Kiderült, hogy a résztvevők 92 százaléka havonta átlagosan öt alkalommal fogyasztott halat. A legtöbb halat evő tizednél magasabb volt a metilhigany-bevitel, mint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megállapított biztonságos határérték. A mérések során fény derült arra is, hogy a nagytestű tonhalfélék rejtik a legtöbb higanyt.
A metilhigany a várandós kismamák szervezetéből bekerülhet a magzat vérkeringésébe is, ezért a brit NHS biztosító-szövetség arra buzdítja a terhes nőket, hogy ne egyenek cápahúst, nyársorrú halat vagy kardhalat, valamint a tonhalszeletek és –konzervek fogyasztását is érdemes heti két szeletre, illetve négy konzervre csökkenteni, máskülönben károsodhat a baba fejlődő idegrendszere.