2024. November 05. kedd
Érdemes elkerülni -  Hasznos fogyasztani
Szervezetünknek életfontosságú alkotóeleme a vas. Hiánya esetén fokozott fáradékonyság és kimerültség lép fel, a szervezet teljesítőképessége csökken. Súlyosabb formájában a hasnyálmirigy működése romlik, a vércukorszint emelkedik. Jellemző még a szomjúság, a szabálytalan szívverés, sápadtság, étvágytalanság, hidegérzés és a székrekedés, valamint ezek kombinációi, fejfájással párosulva.

Legtöbbször a rossz táplálkozás következményeként miatt jelentkezik vashiány. Fő oka a B2-, B6-, B12-, C-vitamin hiánya, illetve az ásványianyag-hiány, de jelentős szereppel bír a pantoténsav és a folsav elégtelen mennyisége is. A felsoroltakon belül a B12-vitamin hiánya a legfontosabb, ami az igazi vegetáriánusok körében igen gyakori.

Érdemes elkerülni

Ügyelni kell arra, hogy étrendünkben kerüljük a finomlisztet, a finomított élelmiszereket, a zsíros ételeket, a túl sok zsírt – ideértve a főzőmargarint is. Ne fogyasszunk tartósítószerrel készült ételeket és italokat.


Ajánlatos fehérjefogyasztásunkat is határok között tartani, ami azt jelenti, hogy átlagosan a napi mennyiség ne legyen több, mint amit testsúlyunk megkíván. Ez pl. egy 70 kg-os embernek 7 dkg fehérje, de a fejlődő szervezet számára természetesen lényegesen több is lehet.

Teafélék fogyasztásakor kerüljük a mesterséges aromával ízesített teákat. Készítsünk magunknak gyógyteát csalánból, tegyünk bele egy kis borsmentát vagy fodormentát, kamillát, apróbojtorjánt, gyermekláncfüvet és egy csipetnyi fodros sóskát, valamint tyúkhúrt. Cukorfélének melaszos barna cukrot fogyasszunk.

Vashiány étrend

Hasznos fogyasztani

Vashiányban ajánlatos a következő élelmiszerek rendszeres fogyasztása: fokhagyma, aszalt szilva, mazsola, sárgabarack, aszalt sárgabarack, napraforgómag, póréhagyma, uborka, sárgarépa, mandarin, narancs, citrom, sörélesztő, sütőélesztő, búzacsíra, méz.

Meg is szüntethető a vashiány a következő élelmiszerek váltakozó, de folyamatos fogyasztásával: mák (különböző elkészítési módokban), petrezselyemzöld, paraj, mangold, sóska, kaporzöld, zellerzöld, sütőtök, spárga, brokkoli, kelkáposzta, karalábé, vörös káposzta, káposzta, savanyú káposzta, zabpehely, hüvelyesek (bab, borsó, lencse, szója), kukorica.

Kedvező hatású a nyers gyümölcsök sorában a fentieken kívül a málna, birsalma, naspolya, csipkebogyó, som és különösen a fekete és piros ribiszke, egres és cseresznye

Olajos magvak közül rendszeresen fogyasszunk diót, mogyorót, mandulát.

A kultúrázott tejtermékekből ajánlatos az aludttej, natúr joghurt és kefir, valamint a kecsketej és a juhsajtok fogyasztása, de nagy vastartalmú az edami, az ilmici és az óvári sajt is.

Sűrűn fogyasszunk a halfélékből lazacot, tőkehalat, heringet az életfontosságú zsírsavak miatt.

Előnyös a bárány, nyúl, liba és kacsa húsa, valamint a belsőségek, különösen a marhamáj, -szív és -tüdő, de valamennyi májféle és májkészítmény is.



Szerző: Dr. Duschanek Valéria
táplálkozás-biokémikus

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -