A nemrégiben felbukkant tbc-baktérium okozta megbetegedés a jelenleg rendelkezésre álló tbc-ellenes készítményekkel gyakorlatilag nem gyógyítható. A WHO szerint megerõsített intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy megelõzhessék a halálos baktériumtörzs világméretû elterjedését.
A tuberkulózis cseppfertõzéssel terjedõ, általában krónikus lefolyású betegség, és bár legtöbbször a tüdõt támadja meg, majdnem az összes szervet érintheti. A tbc gyógyítható, de mára néhány baktériumtörzs rezisztenssé vált a rendszerint használt gyógyszerekre, egyidejûleg akár többel szemben is ellenállva – ez az ún. többszörösen gyógyszerrezisztens tbc (angol nyelvû rövidítése: MDR-TB).
A most riadalmat okozó baktérium azonban ennél sokkal veszélyesebb: nem csak a leggyakrabban használt két elsõvonalas gyógyszerre, de a második vonalba tartozó gyógyszerek hat típusa közül legalább háromra is rezisztens. A szélsõségesen gyógyszerrezisztensnek nevezett tbc-törzs (angol nyelvû rövidítése: XDR-TB) egy a közelmúltban a WHO és az USA-beli Centers for Disease Control and Prevention (CDC) által készített felmérés szerint már a világ minden táján felbukkant, leggyakrabban azonban Ázsiában és a korábbi Szovjetunió területén fordul elõ. Az XDR „hódítása” alól Európa sem képez kivételt, az általa egyik leginkább érintett ország Lettország, ahol az MDR-es esetek 19%-ában az új baktérium okoz megbetegedést.
Mivel a tuberkulózis elõfordulása igen magas a HIV-fertõzöttek körében, ezért az új tbc-baktérium elleni küzdelemre kiemelt figyelmet kell fordítani az HIV által leginkább érintett térségekben figyelmeztetett a WHO.