2024. November 08. péntek
Férgek -  Orsóféreg -  Galandféreg -  A hangsúly az állatok rendszeres kezelésén van! -  Ajánlások a féregtelenítéssel kapcsolatban
Az országban mintegy kétmillió kutya él, naponta körülbelül 600 tonna ürüléket hagyva maga után (a fővárosi arány: 200 ezer kutya, 40 tonna kutyagumi). Az utcán hagyott, fel nem szedett kutyagumi nemcsak látványnak kellemetlen, de számos veszélyt is hordoz, melyek közül a belelépés esélye egészen ártalmatlannak számít.

A kutyák ürüléke ugyanis milliónyi olyan élősködőt (parazitát) tartalmaz, melyek az emberre is veszélyes fertőzéseket terjesztenek. Ezek, az állatról emberre terjedő megbetegedések az ún. parazitás zoonózisok közé tartoznak. Egy hazai felmérés szerint 3 kezeletlen kutyából legalább 1 ürülékében kimutathatók a féregpeték, a 3 hónaposnál fiatalabb kölyökkutyák pedig majdnem 100%a fertőzött orsóféreggel.

Kutyaürülék

Férgek

A kutyák emésztőcsatornájában számos féregfaj (főként fonál- és galandféreg) élősködik, ezek petéi, lárvái több ezres számban juthatnak ki a környezetbe az állatok bélsárürítése során. Bizonyos fajok petéinek a talajon érési időre (több napra) van szükség, hogy fertőzővé váljanak.

------------------------------------------------------HIRDETÉS-------------------------------------------

Légkeveréses Halogén Főzőkészülék:

38 800 Ft HELYETT 15 990 Ft!

Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetünk benne. Füst- és szagmentes!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Orsóféreg

A kutya leggyakoribb orsóféregfajával (Toxocara canis) szemben leginkább a gyerekek vannak kitéve a fertőződés veszélyének. A féreg petéi a kutya ürülékén keresztül egyrészt könnyen rátapadnak a kutya szőrére, és mivel a gyerekek a kutyával érintkezve kevésbé ügyelnek a személyi higiéniára, könnyen megfertőződhetnek. Másrészt további rizikót jelent, hogy a kisgyermekek szennyezett, a földön lévő tárgyakat is a szájukba vesznek az 1-6 éves korú gyermekek 10-30%-ánál gyakori a föld, a homok és a fűevés (e szempontból a játszótéri homokozók is veszélyforrásnak számítanak).

A szájon keresztül a az ember szervezetébe jutott petékből kikelnek az orsóféreg lárvái, melyek nagy hányada a vándorlás során a vérárammal különféle szervekbe jut, esetenként az agyvelőbe, a szembe is, és súlyos tüneteket okozhatnak. Van olyan fonálféreg (kampósféreg) is, amelynek a lárvái az ember bőrébe is be tudnak jutni, és a lárvák a bőr felületi rétege alatt vándorolva bőrpírt, kiütést, viszketést okozhatnak.

Galandféreg

Szintén a kutya vékonybelében élősködnek a lapos, néhány mm széles, esetenként 1-2 méter hosszú, ízekből álló galandférgek, melyek fejlődéséhez a kutyán (mint végleges gazdán) kívül, a parazita fertőző lárvájának kifejlődéséhez nélkülözhetetlen köztigazdákra van szükség. Állat- és közegészségügyi szempontból a legjelentősebb galandféreg a kutya kisméretű (néhány mm-es), ún. háromtagú férge (Echinococcus granulosus). A nyers, vagy nem kellően átsütött húsok fogyasztása jelent rizikóforrást, nem csak embernél, de kutyáknál is, amik nyersen adott húsok, elsősorban sertésmáj elfogyasztásával fertőződhetnek meg. A galandféreg testének legvégén lévő szelvények (ízek) petéket tartalmaznak, ezek a féregízek a féregről leválva a kutya bélsarával jutnak ki az állat szervezetéből. A kutyával kontaktusba kerülő ember májában, tüdejében hólyagférgek alakulhatnak ki.

A galandférgek közül talán a leggyakoribb faj az ún. uborkamagképű féreg (Dipylidium caninum), amelynek a fejlődéshez szükséges köztigazdák a bolhák. A külvilágra jutó, petéket tartalmazó féregízeket (ezek esetenként aktívan a végbél környékére is kivándorolnak, viszketést okozva) a bolhalárvák felveszik és bennük alakul ki a galandféreg fertőző lárvája.

A kutyák bolhászkodás közben a szétrágott bolha lenyelésével fertőződnek. Az ember úgy fertőződhet, hogy a kutya simogatása közben a szőrzeten lévő, szétrágott, fertőzött bolhák maradványai a kézre, onnan pedig a szájba kerülhetnek – többek között emiatt fontos a rendszeres kézmosás. Ez a galandféreg elsősorban gyermekekben megtelepedve gyomorbél panaszokat, toxikus termékek felszívódása következtében általában enyhébb idegrendszeri tüneteket okozhat.


A cikk folytatódik - 1/2. oldal
1.  |  2.  |  következő ›utolsó »
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -