Felnőttkori tüdőgyulladás
A tüdőgyulladásnak több típusa létezik, és a tünetek életkoronként is eltérhetnek – magyarázza dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Budai Tüdőközpont orvosa. A baktériumok – például a pneummococcus - által okozott tüdőgyulladások általában produkálják a köztudatban élő tipikus tüneteket: hirtelen kialakuló, magas láz, gyakran hidegrázás, köhögés és rossz általános közérzet. Súlyosabb esetekben nehézlégzés, szapora pulzus, illetve magas légzésszám, zavartság alakulhat ki.
Nem jellegzetes tünetek
Leginkább a középkorú korosztályban fordul elő a Mycoplasma pneumoniae, vagy Chlamydia pneumoniae által okozott tüdőgyulladás. Az előzőekhez képest az ilyen, ún. atípusos baktériumok által okozott tüdőgyulladás alattomosan jelentkezhet: hőemelkedés, fáradékonyság, száraz köhögés, esetleg ízületi fájdalmak bevezető tüneteivel, majd nehézlégzés kialakulásával.
Időskori és csecsemőkori tünetek
Idősebb korban, legyengült immunrendszerű egyéneknél, csecsemőkorban, vagy koraszülötteknél különösen veszélyes lehet a tüdőgyulladás, mert gyakran a jellegzetes és látványos tünetek nélkül fejlődik ki. Az újszülöttkori tüdőgyulladás során az étvágy romlása, hőemelkedés, esetleg a testhőmérséklet csökkenése, sápadtság, és szapora szívműködés észlelhető, a baba elesett benyomást kelt. Az idős emberek tüdőgyulladása esetén is gyakran hiányzik a magas láz. Ha egy idős ember ismert ok nélkül az ágyában marad, gyenge, esetleg félrebeszél vagy zavarttá válik, mindig gondolni kell tüdőgyulladásra.
Megelőzés: védőoltás és életmód
A tüdőgyulladás szempontjából rizikócsoportba tartoznak az újszülöttek, 5 év alattiak, 65 év felettiek, illetve azok, akiknek valamilyen egyéb, krónikus betegségük van. A kisgyermekek védelmét segíti a pneummococcus elleni védőoltás, amely 2014 óta már kötelező, 2 éves kor alatt mindenkinek meg kell kapnia. Természetesen ezt az idősebbek is kérhetik, emellett ajánlott az influenza elleni védőoltás is, hiszen – különösen idősebbeknél – a betegség gyakori szövődménye a tüdőgyulladás. A nem rizikócsoportba tartozóknál is csökkenthető a betegség kockázata a dohányzás elhagyásával, emellett fontos a helyes táplálkozás, amely minden betegség megelőzésének egyik alappillére; a másik pedig a mozgás, amelynek segítségével a tüdő működése is javítható.