A súlyos asztmában szenvedő betegek számára a légzési problémák miatt a testmozgás és a munka teljesen elképzelhetetlen. Az új rádióhullámos kezelés kizárólag az ilyen súlyos betegek számára érhető el, nyilatkozták brit orvosok.
Az ismétlődő asztmarohamok következtében a tüdőszövet vastagabbá és tömörebbé válik, de a rádióhullámos kezelés hatására a szövetek újra fellazulnak, és szabaddá válnak a légutak. A kezeléshez a pácienst benyugtatózzák, de nem altatják. Az orrán keresztül egy vékony csövet, azon keresztül pedig egy kosárszerű eszközben végződő drótot vezetnek le a tüdőbe. Itt az eszköz felmelegítve rádióhullámokat bocsát ki, melyek egyszerűen kiégetik a szövetet az elzáródott légutakból, magyarázta az operáció mentét Dr. Rob Niven, tüdőspecialista, aki az első ilyen műtétet végrehajtotta.
„Az operáció a terveknek megfelelően zajlott, és a páciens is jól reagált, jelenleg otthonában lábadozik, várhatóan néhány hónap múlva szignifikáns javulás állhat be a páciens állapotában” – tette hozzá Dr. Niven.
Az eljárást a közeljövőben másokon is elvégzik, és a szakemberek arra számítanak, hogy a kezelés hamarosan az egészségügyi alapellátás szerves részévé válhat. Nagy-Britanniában közel 5,4 millió asztmás él, közöttük körülbelül 250 ezer van olyan súlyos állapotban, ami szükségessé teheti a kezelést.