2024. Szeptember 20. péntek
A kivételesen hosszú élettartam nem feltétlenül jelenti azt, hogy hosszú éveken át betegséggel és fogyatékossággal kell élni. Úgy tűnik, a századik születésnapjukat túlélők többsége jó egészségnek örvend: gyakran jobbnak, mint a néhány évtizeddel fiatalabb társaik.

A kutatók 3 ezer századik életévét betöltött, illetve ahhoz közel járó idős ember egészségi állapotát vizsgálta, akik két kutatásban is részt vettek. A Journal of the American Geriatrics Society című szaklapban publikált anyag szerint noha jelenleg a százéves kornál idősebbek csupán a népesség egy szűk hányadát teszik ki, a számuk egyre növekszik. Míg 1990-ben az 10 ezer emberből 65 évesnél idősebb emberekre csupán 2,9 ember esett, aki 100 éves is elmúlt már, 2015-re ez a szám 7,4-re nőtt, és 2050-re a 23,6-ot is elérheti. A világon az Egyesült Államokban él a legtöbb 100 évesnél idősebb ember, ezt követi Japán, majd Olaszország a következő a sorban, de 10,000 főre vetítve már Japán vezet.

A szakembereket régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy azok, akik sokáig élnek, vajon kénytelenek-e hosszú évtizedeken át betegen, esetleg magatehetetlenül tengetni napjaikat. Nir Barzilai, a New York-i Albert Einstein Egyetem munkatársa megállapította, hogy erről szó nincs: ezeknek az időseknek a többsége jobb egészségnek örvend, mint a néhány évtizeddel fiatalabb társaik jelentős része. „A rák például a 100 évesnél idősebbek körében meglehetősen későn jelent meg: a férfiaknál 97 éves korban, a nőknél 99 éves kor körül. A másik, 100 év alatti csoportban a betegség a férfiaknál átlagosan 76, a nőknél 74 éves kor körül jelent meg” – fogalmaz a szakember.


Forrás: Medipress
2016. 07. 18.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés