2024. Április 27. szombat
A cukorbetegség szemet érintő szövődményének, a diabéteszes retinopátia szűrővizsgálatainak hatékonyabbá tételében ért el nemzetközileg is elismert eredményt a Debreceni Egyetem (DE) kutatócsoportja.

Az egyetem két éve zajló informatikai kutatásának (DRSCREEN) célja egy olyan automatizált képelemző szolgáltatás kifejlesztése, mely hatékony szemészeti szűrővizsgálatokat tesz lehetővé – közölte Hajdu András, az egyetem Informatikai Karának docense, a projekt vezetője az MTI-nek. A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által támogatott kutatás konzorciumának résztvevői egy 3 éves projekt során fejlesztenek ki olyan rendszert, amely a betegek előszűrését automatikusan végzi.

 cukorbetegség, retinopátia

A szemfenékről készített digitális felvételek elemzése alapján különítik el az egészséges és a diabéteszes retinopátia jeleit mutató szemfenéki képeket. A rendszer előnye, hogy a szemészeknek csak a pozitívnak minősített felvételeket kell megvizsgálniuk – hangoztatta a projekt vezetője.

Az eljárással korai stádiumban felismerhető a cukorbetegséget kísérő szemészeti szövődmények egyik első jele, a mikroaneurizma. Ez annál is fontosabb, mivel a fejlett országokban a látás elvesztését leggyakrabban ilyen szövődmények okozzák, és kialakulásuk megakadályozásában döntő fontosságú a korai felismerés.

Hajdu András hozzátette: algoritmusuk egy nemzetközi online versenyen az első helyen áll. Megjegyezte, hogy az eredmények a képfeldolgozás és klinikai ellátás más területein is sikerrel hasznosíthatóak lehetnek.


Forrás: MTI
2010. 11. 30.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés