Ausztrál kutatók egy reprezentatív felmérés étkezéssel kapcsolatos és a pszichiátriai vonatkozású adatai kiértékelve arra a megállapításra jutottak, hogy a 20-93 év közötti nők körében jelentkező hangulatingadozások összefüggtek a magas zsírtartalmú ételek hosszú távú fogyasztásával.
Az elsősorban hamburgert, fehér kenyeret, pizzát, chipset, ízesített tejtermékeket, sört és cukros élelmiszereket tartalmazó „nyugati” étrend követése a depresszió 50 százalékkal magasabb esélyét hordozza – számolt be a Melbourne-i Egyetem kutatócsoportjának eredményéről, Dr. Felice N. Jacka az American Journal of Psychiatry hasábjain.
Ezzel szemben,30 százalékkal kisebbnek bizonyult a szorongásos és depresszív zavarok kialakulásának veszélye azoknál a nőknél, akik a hagyományos ausztrál étkezési szokásokat követik. Ez főként zöldségek, gyümölcsök, marha- és bárányhús, hal és teljes kiőrlésű élelmiszerek fogyasztását jelenti. Ugyancsak alacsony rizikót mutatott a vizsgálat a sok gyümölcsöt, salátákat, halat, tofut, babot, magvakat, joghurtot és vörös bort fogyasztó nőknél.
„Nincs varázsdiéta, azonban ha sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű élelmiszert, valamint alacsony zsírtartalmú tejtermékeket fogyasztanunk, az elősegíti a fizikai erőnlétünket és mentális jólétünket egyaránt” – kommentálta eredményeiket Dr. Jacka a Reuters Healthnek.
A kutatócsoport számításba vett számos tényezőt is, mint a kor, a testsúly, a szociális és gazdasági helyzet, az iskolázottság, a fizikai aktivitás, a dohányzás, és az alkoholfogyasztási szokások. Ennek ellenére az összefüggések pontos tisztázása további vizsgálatokat igényel.