2024. November 17. vasárnap
Egy amerikai kutatócsoport olyan új dohányzás elleni kezelési lehetőségen dolgozik, aminek az alapja egy olyan bakteriális eredetű enzim, ami lebontja a nikotint, mielőtt az bekerülhetne az agyba.

A Journal of the American Chemical Society című folyóiratban megjelent vizsgálat során a The Scripps Research Institute (TSRI) munkatársai beszámoltak arról, hogyan lehet ezt az enzimet előállítani és mik azok a tulajdonságai, ami miatt felhasználható lehetne a gyógyszerfejlesztések során. „Jelenleg a gyógyszerfejlesztés kezdeti szakaszában vagyunk, ugyanakkor az eddigi eredmények alapján az enzimnek olyan kedvező hatásai vannak, ami miatt valószínűleg sikeresen fogjuk tudjuk használni a gyógyászatban.” – mondta Kim Janda professzor, a közlemény egyik szerzője. Janda professzor és munkatársai több, mint 30 éve próbálnak kifejleszteni egy ilyen típusú enzimet. Ez egészen addig sikertelen volt, amíg nem találtak a dohányföldeken egy olyan baktériumot, ami lebontja a nikotint, ugyanis a baktérium számára ez az egyetlen szén- és nitrogénforrás.

A Pseudomonas putida nevű baktérium a NicA2 nevű enzim segítségével bontja le a nikotint. A kutatócsoportnak az volt az ötlete, hogy ki kellene fejleszteni egy dohányzás elleni enzimterápiát, ami sikeresebb lehetne az eddig alkalmazott leszokási módoknál. Erre azért volna nagy szükség, mert a dohányzók 80-90%-ánál sikertelen a leszokási kísérlet. Az enzimkezelés során lebontanák a nikotint, mielőtt az eljuthatna az agyba, így nem alakulhatna ki függőség. Janda professzor és munkatársai a közleményükben beszámoltak arról, hogyan vizsgálták az enzimet és hogyan tesztelték annak lehetséges dohányzás elleni hatását.

A kutatók megállapították, hogy az enzim jelentősen lerövidíti azt az időt, amit a nikotin a véráramban tölt. Ennek bizonyítására egerekből származó vérszérumot kevertek össze annyi nikotinnal, amennyit egy cigaretta tartalmaz. A vizsgálat során igazolták, hogy az enzim hozzáadását követően a nikotin mennyisége 9-15 perc alatt feleződött meg, ami a valóságban 2-3 órát vesz igénybe. Janda professzor elmondta, hogy néhány kémiai módosítás segítségével ki tudják fejleszteni az enzim egy olyan változatát, ami annyira lerövidíti a felezési időt, hogy a nikotin el sem juthat az agyba.

A kutatócsoport azt is vizsgálta, hogy az enzim vajon alkalmas-e arra, hogy gyógyszerként is használják, és az eddigi eredmények elég bíztatóak. Megállapították, hogy az enzim laboratóriumi körülmények között, 37 °C-on három héten keresztül stabil marad, és a nikotin lebontása során sem keletkeznek kimutatható káros melléktermékek. Eredményeik szerint az enzim a szérumban is viszonylag stabil. A kutatók ugyanakkor megjegyezték, hogy további feladataik vannak az enzim fejlesztése során, annak érdekében, hogy még hatékonyabban lehessen felhasználni gyógyászati célokra. Például el kell távolítani azokat a „molekuláris nyomokat”, amik arra utalnak, hogy az enzim bakteriális eredetű, ugyanis ezzel lehetne csökkenteni annak az esélyét, hogy az enzim immunreakciót váltson ki.

A közlemény első szerzője, Song Xue elmondta: „A jövőben tervezett vizsgálataikkal reményeink szerint el tudjuk érni, hogy az enzim még stabilabb legyen a szérumban, így havonta elegendő lenne akár egyetlen injekció beadása.” Mindeközben egy közelmúltban megjelent másik tanulmány szerint, ha valakinek nincs elég akaratereje a dohányzásról való leszokásra, akkor segítségére lehet az éber meditáció. A kutatók megállapították, hogy az éber meditáció azáltal segít a dohányzásról való leszokást, hogy javítja az önkontrollt és csökkenti a stresszreakciót.


Forrás: Medipress
2015. 08. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -