2024. November 16. szombat
A rossz szájhigiéné hatása az agyra is kihat: egy japán kutatás bebizonyította, hogy idős korban a fogak elvesztése növeli a memóriaromlás és az Alzheimer-kór kockázatát.

Dr. Nozomi Okamoto és munkatársai 4 ezer, 65 évnél idősebb japán önkéntest vetettek alá fogászati és pszichológiai vizsgálatoknak, amelyek szerint a kevesebb saját foggal rendelkezőknél gyakrabban volt tapasztalható az Alzheimer-kór előfutárának tekinthető memóriaromlás, azokhoz képest, akik meg tudták őrizni saját fogaikat.

memória, fogak

A memóriaromlás tüneteit mutatók saját bevallásuk szerint ritkábban jártak fogorvoshoz, derült ki a kutatóknak a Behavioral and Brain Functions című folyóiratban publikált tanulmányából.

Okamoto és munkatársai szerint a fogíny fertőzései olyan gyulladásos anyagokat szabadítanak fel, mely az idegsejtek pusztulását idézik elő, vagyis segítik a memóriaromlás kialakulását. Az ördögi kör a fogíny körüli érző idegsejtek pusztulásával kezdődik, aztán az agysejtek elvesztése fokozza a fogvesztési hajlamot, a végeredmény pedig a demencia (elbutulás) lesz.


Forrás: Medipress
2011. 01. 12.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -