2024. Szeptember 22. vasárnap
Amikor a szívritmus életveszélyesen szabálytalanná válik, az orvosok jól bevált módszert alkalmaznak: pacemaker vagy defibrillátor segítségével elektromos hatásnak teszik ki a szervet. Az elektromosság azonban fájdalmat, szövetkárosodást és más mellékhatásokat eredményezhet. Az amerikai Johns Hopkins és Stony Brook Egyetem kutatói éppen ezért fénnyel szeretnék helyettesíteni azt.

A Nature Communications című szakfolyóirat legfrissebb számában megjelent cikkben öt biomérnök azt fejtette ki, hogy laboratóriumi és a számítógépes modellezés útján nyert adatok alapján a fény ideális módszer lehet az emberi szív gyógyítására. Más szakértők már ki is használják a fényérzékeny sejtek és az agyi aktivitás kapcsolatát a terápia során. A Johns Hopkins és a Stony Brook Egyetem kutatói ezt fejlesztik tovább, hogy alacsony energiájú fénnyel gyógyíthatóvá váljon a szívritmuszavar, illetve a hasonlóan súlyos kardiológiai problémák. - A szívre irányított elektromosságnak megvannak a hátulütői – magyarázta a projektet felügyelő Natalia Trayanova, a Johns Hopkins Egyetem professzora. „A defibrillátor használata lényegében olyan, mintha berúgnánk egy ajtót, amihez nincs kulcsunk. Óriási erővel és csekély pontossággal cselekszünk. Ennél intelligensebb megközelítés szükséges. Úgy véljük, hogy fénnyel befolyásolhatjuk a szív működését anélkül, hogy az ajtónak baja esne” – tette hozzá.

A cél eléréséhez Trayanova csapata beleásta magát az optogenika mindössze egy évtizedes múltra visszatekintő tudományágába. A Stanford Egyetem tudósai által megalkotott irányzat fényérzékeny fehérjék, azaz opszinok helyezését jelenti a sejtekbe. Ezek a proteinek fénynek való kitettség esetén apró kapuként viselkednek a célsejtekben, utat engedve az ionáramlásnak. Korábbi vizsgálatok agyműködéssel kapcsolatban vetették be a technológiát, megtéve az első lépést a pszichiátriai betegségek forradalmi kezelése felé. „A fényterápia egyik legnagyobb előnye, hogy nagyon jól irányítható bizonyos területekre” – mondta Trayanova professzor.


Forrás: Medipress
2013. 09. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés