2024. Szeptember 22. vasárnap
Az étkezési teltségérzet jóval bonyolultabb annál, mint a csípőméret megnövekedése: a belek és az agy között kétirányú jelkapcsolat van, mely fehérjében gazdag étel elfogyasztása után ébred.

A Cell júliusi számában megjelent tanulmány az étkezési teltségérzet kialakulásával foglalkozik. Az élelem bevitelét alapvetően a mü-opioid receptorok szabályozzák – ezek a molekulák jönnek ingerületbe morfin hatására is. A stimuláció növeli a bevitelt, ugyanakkor a jel gátlása csökkenti az étvágyat. Ilyen hatás jön létre, amennyiben az étel fehérjében gazdag – a peptidek jelet közvetítenek az agyba, mely a bélre visszahatva glukóz felszabadulását idézi elő, így növelve a megelégedés érzését.

Sushit evő nő

Azon kísérleti egerek esetén, ahol hiányzott a mü-receptor, nem jött létre glukózfelszabadulás, így teltségérzés sem. Ezen állatoknál - szemben a normális egyedekkel - Dr. Gilles Mithieux és a Lyoni Egyetem munkatársai nem voltak képesek befolyásolni az étvágyat a receptor ingerlésével. A felfedezés új lehetőségeket nyithat meg az elhízás kezelésében, és megelőzésében.


Forrás: Medipress
2012. 07. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés